3 червня 2020 року для «сплячих» ФОПів запрацював механізм списання заборгованості по ЄСВ за 2017-2020 роки

Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 р. № 592-IX (надалі – Закон № 592), який офіційно опубліковано 02.06.2020, п. 5 розділу I Закону, набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 03.06.2020.

Законом передбачено списання сум недоїмки, нарахованих платникам єдиного внеску (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та особам, що провадять незалежну професійну діяльність, а також штрафів та пені, нарахованих на них, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592.

Для цього такими платниками податків обов’язково повинні виконуватись 2 (дві) умови:

  • не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб;
  • подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 592:

а) платниками єдиного внеску (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) – державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи – підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та звітності з ЄСВ за 2017-2020 рр., якщо вона не була подана раніше;

б) особам, що провадять незалежну професійну діяльність – до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності з ЄСВ за 2017-2020 рр., якщо вона не була подана раніше.

Після отримання відповідних відомостей податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову в їх списанні.

 Рішення про відмову може бути прийнято, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592;

2) суми недоїмки, штрафи та пеня були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

За таких умов до платника єдиного внеску не застосовуються штрафні санкції.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.