Одною з найбільш поширених проблем для бізнесу є невиконання контрагентами своїх грошових зобов’язань. З проблемою простроченої дебіторської заборгованості зіштовхується ледве не кожне друге підприємство. Звичайно, головною причиною виникнення такої ситуації як правило є свідомі дії боржника. Проте, часто до таких дій призводить недостатня увага під час укладення договору та відсутність необхідних інструментів, завдяки яким можна стимулювати боржника до належного та своєчасного виконання своїх обов’язків.
Зупинимось на деяких засобах, використання яких може допомогти як запобігти утворенню простроченої дебіторської заборгованості, так і компенсувати втрати якщо все ж така заборгованість матиме місце.
Ще перед укладенням договору обов’язково потрібно перевірити вашого контрагента. У наш вік інтернету це не так важко зробити. Ресурсів для цього на сьогодні достатньо. Рекомендуємо перевіряти потенційного контрагента за допомогою Єдиного державного реєстру судових рішень. Така перевірка може тривати кілька хвилин, але може допомогти утриматись від укладення договору з потенційно проблемним партнером. Якщо ввівши назву фірми, з якою ведете переговори, отримаєте в результаті пошуку десятки судових рішень, у яких ваш потенційний партнер виступає відповідачем, з якого десятки позивачів хочуть стягнути борг, або податкова хоче стягнути мільйонну заборгованість по сплаті податків, тоді можна зробити висновок, що від такого “хронічного” боржника потрібно триматись подалі. з таким партнером нічого окрім боргу заробити не вдасться. Така мінімальна перевірка може зберегти ваш час та гроші.
Якщо після перевірки потенційного контрагента прийнято рішення укладати договір, то до його укладення потрібно підходити дуже відповідально, оскільки саме якісно складений договір є запорукою уникнення проблем з його виконанням у майбутньому. Для запобігання виникнення проблем із простроченою дебіторкою особливу увагу під час укладення договору слід приділити штрафним санкціям за невиконання чи неналежне виконання його умов. Якщо встановити відчутні штрафні санкції за прострочення оплати поставленого товару чи наданої послуги (передбачити одноразовий високий розмір штрафу, пеню, встановити крім того високий розмір річних відсотків за невиконання грошового зобов’язання), тоді далеко не кожен боржник захоче порушувати термін оплати, щоб не наражати себе на значні витрати. А навіть якщо все ж порушення відбудеться, то при наявності в договорі високих штрафних санкцій можна буде компенсувати свої витрати за рахунок стягнення штрафів з боржника.
Ще один важливий момент при укладенні договору – оперативно-господарські санкції. Такі санкції також є дієвим заходом впливу на недобросовісного контрагента допомагають запобігти порушенням з його сторони. Наприклад, якщо в договорі встановити, що за порушення умов договору покупцем продавець має право змінити порядок оплати товару (замість оплати з відтермінуванням встановити стовідсоткову передоплату) або продавець матиме право відмовитись від подальших поставок товару до повного погашення заборгованості покупця без застосування за таку відмову штрафних санкцій, це повинно утримати покупця від порушення, оскільки наслідки його порушення невигідні йому самому. Важливо, що застосовувати оперативно-господарські санкції сторона, чиї права порушені, може самостійно без будь-яких додаткових процедур. Необхідно лише передбачити такі санкції у договорі та встановити умови їх застосування.
Допомагає утворенню простроченої дебіторки також укладення договору поруки. Хоча далеко не всі ваші партнери готові будуть одночасно з укладенням договору поставки або надання послуг укладати додатково договір поруки, у якому власник чи директор компанії, яка хоче купити щось у вашого підприємства буде поручатись за виконання його компанією зобов’язання по оплаті товару чи послуги. Але якщо у співпраці з вами інша сторона дуже зацікавлена, то на такий договір вона погодиться, а саме його укладення є досить надійним способом запобігти порушенню умов договору у майбутньому. Ніхто не захоче, щоб за борги його компанії ви мали право звернути стягнення на особистий будинок чи автомобіль власника компанії, отже буде намагатись виконувати усі зобов’язання чітко в строк.
Якщо ваш партнер по договору страждає на забудькуватість, тоді ще один спосіб боротьби за своєчасну сплату належних вам коштів може стати у нагоді. Напишіть йому лист-нагадування за кілька днів до кінцевої дати оплати згідно договору, у якому нагадайте, що такого числа останній день оплати за ваш товар чи послугу і ви розраховуєте на своєчасне виконання ним його зобов’язання, впевнені в його добросовісності та сподіваєтесь на подальшу довготривалу взаємовигідну співпрацю. Такий лист стимулює належне виконання оплати та водночас не викликає певної негативної реакції партнера на відміну від претензії.
Звичайно, перелічені у нашій статті заходи не є вичерпними та не гарантують стовідсоткового запобігання виникненню простроченої дебіторської заборгованості. Але їх використання може дуже суттєво зменшити розмір та кількість проблемних боргів. А це в свою чергу захистить ваш бізнес від небажаних проблем з ліквідністю та заощадить ваші ресурси, які необхідно витрачати на стягнення боргу. Якщо ж заборгованість все ж виникне, тоді необхідно в судовому порядку стягувати із боржника належні вам кошти. В такому випадку правильно прописані в договорі штрафні санкції або укладений договір поруки значно підвищують ваші шанси стягнути з недобросовісного партнера борг та покарання у вигляді штрафів за неналежне виконання своїх обов’язків.