Що робити коли шумлять сусіди

Досить часто в житті складаються ситуації, коли порушуються житлові права громадян. Напередодні свят, а то й у будні, мешканці багатоповерхівок часто не можуть заснути через різного роду святкування, гучні співи, музика, танці, гучні викрики, ремонтні роботи. Бувають випадки, коли  у квартирах встановлюють шумні механізми, наприклад, верстати.

Більшість мешканців будинків вважає, що зарадити цьому не можна ніяк, а в діяльності правоохоронних органів просто розчаровані.

Проте це не так, і така думка є хибною. В українському законодавстві є чимало правових норм, метою яких є забезпечення  тиші на вулицях, у житлових будинках, у гуртожитках та інших громадських місцях під загрозою застосування адміністративно-правових санкцій, а в окремих випадках – кримінальної відповідальності.

Для більш повного дослідження даного питання, дослідимо його розділивши на окремі підпитання. Отже:

В які дні, з котрої і по яку годину можна проводити ремонтні роботи.

Дане питання врегульовано Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та Постановою Кабінету міністрів України №45 від 24.01.2006 р. «Правила користування приміщеннями житлових будинків».

Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення шкідливого впливу на здоров’я населення шуму, не іонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов’язані:

1. здійснювати заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, встановлених санітарними нормами;

2. забезпечення під час проведення концертів, дискотек, масових святкових, розважальних заходів, тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях та на відкритих площадках, що не перевищують рівнів, встановлених санітарними нормами;

3. вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях (захищені об’єкти).

Такими «захищеними об’єктами» є :

  • жилі будинки і прибудинкові території;
  • готелі і гуртожитки;
  • інші будівлі і споруди, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
  • парки, сквери, зони відпочинку, розташовані на території мікрорайонів і груп житлових будинків.

Таким чином, шум на захищених об’єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.

Зокрема, у нічний час, із  22 год. до 8 год. на захищених об’єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів. На таких об’єктах також забороняється ремонтні роботи, що супроводжуються шумом,  у робочі дні з 21 год. до 8 год., а у святкові та неробочі дні – цілодобово. Власник або орендар тих приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм (стаття 24 Закону).

Аналогічна позиція сформульована  пунктом 9 Постанови Кабінету міністрів України №45 від 24.01.2006 р. «Правила користування приміщеннями житлових будинків».

Санітарні норми допустимого шуму в приміщеннях житлових і громадських будівель і на території житлової забудови, затверджені Головним санітарно-епідеміологічним управлінням Міністерства охорони здоров’я СРСР № 3077-84 від 03.08.1984 р. (діючі зараз).

Санітарними нормами допустимого шуму в житлових кімнатах квартир, житлових приміщеннях будинків: вдень не більше 55 Дб, а в нічний час не більше 45 Дб.

Як діяти, якщо сусіди порушують встановлені санітарні норми і ніякі прохання припинення порушень на них не діють.

В таких випадках необхідно звертатись до органів внутрішніх справ, в компетенцію яких входить притягнення винної особи до адміністративної відповідальності за статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях».

Згідно частини 1 цієї статті, порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях – тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

А відповідно до частини 2 цієї статті, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

Тобто, як бачимо, повторне порушення тиші коштує значно дорожче.

У випадку, якщо на Ваші попередження, особи, які шумлять, поводяться непристойно, грубо порушують  громадський порядок  з мотивів   явної   неповаги   до  суспільства,  що  супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, це буде тягнути за собою кримінальну відповідальність передбачену статтею 296 Кримінального кодексу України.

Якщо ви плануєте проводити ремонт у квартирі, то як убезпечити себе від невдоволень з боку сусідів.

В такому випадку, Ви, як власник чи орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язані повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. Ї

Таке попередження, можливо, дасть змогу Вам в добровільному порядку навіть домовитися із сусідами про проведення ремонту у святкові та неробочі дні.

Адже, згідно, статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», за згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.

Отже, можна зробити висновок, що законодавством України все ж встановлено гарантії житлових прав громадян, зокрема, особистого немайнового права, права на тишу. Тому  у випадку порушення даного права – ігнорувати цього не варто. Слід негайно викликати працівників міліції, а для забезпечення уникнення заперечень з боку шумних сусідів, або будь-яких інших «відмазок»  – знайти до приїзду працівників міліції хоча б двох свідків.

Після цього, будьте впевнені, що більше Ваші сусіди не шумітимуть, тому що саме адміністративний штраф стимулюватиме їх до цього !

25.07.2012 року

Корисна інформація: Практичні нюанси видачі трудової книжки працівнику у день звільнення.