Призов до армії. Що потрібно знати про мобілізацію

17 березня 2014 року Верховна Рада України схвалила указ в. о. Президента України «Про часткову мобілізацію».

Що обовязково потрібно знати про мобілізацію та мобілізаційну підготовку? Що робити коли Ви отримали повістку? Кого будуть призивати? Усі ці питання дедалі частіше лунають із уст громадян.

За словами в. о. Президента України, ставка при частковій мобілізації буде зроблена, в першу чергу, на добровольців, а також на військових фахівців, які вже проходили службу в армії. 18-річні призовники, а також люди без армійського досвіду будуть покликані в останню чергу.

Сьогоднішня часткова мобілізація проводиться в порядку передбаченому законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов’язані з’являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час. Військовозобов’язані, яким надійшла повістка військового комісаріату про прибуття для призову на збори, зобов’язані прибути в пункт і у строк, зазначений в повістці.

За призваними на збори та резервістами зберігаються місце роботи, посада і середня заробітна плата на підприємстві чи в організації, незалежно від форми власності.

Всім, хто перебуває на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання.

За ухилення від призову за мобілізацією статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років. Кримінальним правопорушенням також вважається ухилення від військового обліку або від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів (стаття 337).

Інші порушення законодавства про військовий обов’язок і військову службу та про мобілізаційну підготовку та мобілізацію відносяться до адміністративних проступків (статті 210, 210-1, 211-1 – 211-6 КпАП України), за вчинення яких передбачено накладення штрафів.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації категорії військовозобов’язаних, які зазначені у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме:

  • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом  Міністрів України;
  • визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним    проходженням військово-лікарської комісії);
  • чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
  • жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу  в  разі  їх згоди і тільки за місцем проживання);
  • зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
  • народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
  • інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.

25.05.2014 року

Євген Копитчак, ПП «Львівський юридичний центр»

Корисна інформація: Що робити коли шумлять сусіди