Законне перебування іноземця на території України, який одружений з громадянином України.

Питання про одруження з іноземцем завжди було і є актуальним. За даними статистики, кожний тридцятий шлюб в Україні укладається з іноземцем.

Разом з тим, незважаючи на бурхливі міграційні процеси, все більше збільшується кількість подружніх пар, які бажають постійно проживати на території України. Незважаючи на факт одруження з громадянином України, іноземець не набуває права безперервного і законного перебування на території України, працевлаштування.

У такому випадку для того, щоб іноземцю, що перебуває в шлюбі з громадянином України, законно перебувати на території України потрібно пройти законодавчо встановлену процедуру.

Правове регулювання даних питань здійснюють наступні нормативно-правові акти: Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про імміграцію», Постанова Кабінету міністрів України від 28 березня 2012 р. № 251 «Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002 р. № 1983». Дані правові відносини є предметом правового регулювання конституційного права України.

Якщо іноземець одружився з громадянкою України і бажає залишитися проживати в Україні, йому потрібно звернутися до міграційної служби за місцем проживання із заявою про видачу посвідки на тимчасове проживання в Україні. Крім заяви потрібно подати:

  1. Документ, що підтверджує перебування у шлюбі з громадянином України.
  2. Дійсний поліс медичного страхування.
  3. Паспортний документ іноземця.
  4. Переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця з особистими даними.
  5. Квитанція про сплату державного мита.
  6. Чотири фотокартки на матовому папері розміром 3.5х4.5 сантиметра.
  7. У разі наявності, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера виданої податковим органом.

Посвідка на тимчасове проживання видається строком до одного року з можливістю продовження строку щоразу на один рік на підставі:

  1. Заяви іноземця.
  2. Вище зазначених документів, поданих до підрозділу міграційної служби за місцем проживання.

ВАЖЛИВО! Документи для продовження строку посвідки на тимчасове проживання потрібно подавати не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку дії посвідки. У випадку недотримання цієї умови – орган міграційної служби матиме законні підстави відмовити у продовженні посвідки.

В такому випадку, отримавши посвідку на тимчасове проживання в Україні вважається, що іноземець законно перебуває на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.

Як іноземцю отримати дозвіл на імміграцію щоб постійно проживати на території України.

Іноземець, одружений з громадянкою України має право отримати дозвіл на імміграцію поза квотою імміграції встановленою ст. 4 Закону України «Про імміграцію», тому що відповідно до п. 1 ч. 3 цієї ж статті, дозвіл на імміграцію видається одному з подружжя, якщо другий із подружжя є громадянином України, з яким він перебуває в шлюбі понад два роки.

Тому, у випадку, якщо іноземець вже два роки перебуває в шлюбі з громадянином України, він має повне право звернутися до органу міграційної служби або до дипломатичного представництва чи консульської установи України за кордоном за місцем постійного проживання (якщо він на цей час постійно проживає за кордоном) із заявою про надання дозволу на імміграцію, крім цього подавши такі документи:

  • Три фотокартки;
  • Копію документа, що посвідчує особу;
  • Копію свідоцтва про шлюб;
  • Відомості про склад сім’ї;
  • Документи про місце проживання особи.

Термін розгляду цих документів не може перевищувати одного року з дня їх подання.

Особі, яка постійно проживає за межами України і отримала дозвіл на імміграцію, за її зверненням консульська установа України чи дипломатичне представництво України оформляють імміграційну візу, яка є чинною впродовж року з дня її оформлення. Після цього іноземцю залишається в’їхати на територію України і звернутися із заявою про видачу посвідки на постійне проживання.

Посвідка на постійне місце проживання як документ, що підтверджує право іноземця на постійне проживання в Україні.

Після того як іноземець прибув на територію України з оформленим дозволом на імміграцію, йому потрібно звернутися протягом п’яти робочих днів до органу міграційної служби за місцем проживання із заявою про видачу посвідки на постійне проживання. До заяви потрібно додати такі документи:

  1. Паспортний документ іноземця та його копія.
  2. Переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця з особистими даними.
  3. Квитанція про сплату державного мита.
  4. Чотири фотокартки на матовому папері розміром 3.5х4.5 сантиметра.
  5. У разі наявності, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера виданої податковим органом.
  6. Копія рішення про надання дозволу на імміграцію.

На підставі поданих документів, орган міграційної служби протягом тижня видає особі посвідку на постійне місце проживання в Україні.

З моменту отримання посвідки на постійне проживання особа має право перебувати на території України без будь – яких обмежень, строк дії посвідки не обмежується, проте посвідка підлягає заміні у випадку досягнення особою 25-річного та 40-річного віку.

Отже, можна зробити висновок, що іноземцю який одружився з громадянкою України і бажає залишитися проживати на території України слід пройти такі етапи:

по-перше– отримати посвідку на тимчасове проживання в Україні;

по-друге– якщо іноземець вже два роки перебуває в шлюбі з громадянином України – отримати дозвіл на імміграцію;

по-третє– отримати посвідку на постійне місце проживання в Україні.

З дня отримання посвідки на постійне проживання, іноземець має право постійно проживати в Україні, працевлаштовуватись, займатися підприємництвом без обмежень будь-якими строками перебування на території України.

10.10.2012 року

Корисна інформація: Що робити коли шумлять сусіди